Ivo Galekop liet motorolie van crossauto analyseren; dit leverde het op

Date

Door het laten uitvoeren van een olie-analyse kun je veel te weten komen over de staat van een motor, transmissie of hydraulieksysteem. Ivo Galekop, trainer bij Aeres Tech en tevens fervent autocrosser, nam de proef op de som en liet de olie van zijn crossauto onderzoeken.

News content

Met diagnose-apparatuur kan een storing bij een trekker, maaidorser of grondverzetmachine vaak snel worden achterhaald. Maar soms komt een mankement niet direct aan het licht of is de opkomende storing nog niet waarneembaar. In dat geval kun je een olie-analyse laten uitvoeren door LubAnac, een service van energiebedrijf TotalEnergies.

Trainer Ivo Galekop liet zo’n olie-analyse uitvoeren nadat hij een nieuw motorconcept in zijn crossauto had geplaatst. “Ik had de Ford-motor verruild voor een Suzuki Hayabusa-benzinemotor. Dit motorblok is een verbrandingsmotor, koppeling en transmissie in één. Om te controleren of deze motor, dat eigenlijk bedoeld is voor motorfietsen, ook goed functioneert in een auto heb ik de olie laten onderzoeken” , vertelt Galekop. Bij het verversen van de motorolie, tapte hij een kleine hoeveelheid olie af. Het flesje met olie stuurde hij, samen met een formulier waarop hij alle voertuig-, motor- en oliespecificaties had ingevuld, op naar LubAnac. Het is noodzakelijk om dit formulier zorgvuldig in te vullen. Hoe nauwkeuriger, hoe beter de onderzoekers een diagnose kunnen stellen. In een laboratorium in België werd de olie onderzocht en geanalyseerd. Hierbij is er onder meer gekeken of er slijtage-elementen, zoals ijzer, lood, koper, tin, chroom in de olie zitten. Ook wordt onderzocht of er brandstof, roet, vocht of andere verontreinigingen in de olie terecht zijn gekomen. 

Rapport

Een week na het opsturen van het monster, ontving Galekop de onderzoeksresultaten in een digitaal rapport. In het rapport wordt met een getal en een kleur (groen, oranje of rood) aangegeven of er afwijkingen zijn. Mocht dit het geval zijn, dan wordt in het rapport beschreven wat de mogelijke oorzaken kunnen zijn. “Uiteindelijk werd een verhoogde hoeveelheid nikkel, aluminium en koper in de olie gevonden. Deze afwijkingen zijn kenmerkend voor het inloopproces van een nieuwe motor en zijn dus geen reden voor paniek. Maar het gaf wel aan dat het verstandig was om de olie te verversen”, aldus Galekop. “Verder had ik verwacht dat er veel brandstof in de olie zou worden gevonden, maar dat viel erg mee. Er werd slechts drie procent brandstof gevonden.” 

Garantie

Een olie-analyse kun je vergelijken met een bloedonderzoek bij een mens en kan veel waardevolle informatie opleveren over een motor, transmissie of hydraulieksysteem. Toch is het nog geen gemeengoed in de landbouwmechanisatie. Galekop vindt dat opmerkelijk. “Veel trekkermotoren lopen – mede door de uitlaatnabehandelingstechniek – op hun tenen. Met zo’n olie-analyse kun je vroegtijdig achterhalen of alles naar behoren werkt. Zo niet, dan kun je met zo’n onderzoek grote, kostbare reparaties voorkomen. Bij grondverzetmachines worden al wel veel olie-analyses uitgevoerd. Sterker nog, het is een standaardprocedure, anders vervalt de garantie. Daarnaast levert het de fabrikanten ook veel informatie op over hoe zij hun machines nog kunnen verbeteren”, aldus Galekop.